Kocham Zupy - przepisy

Avgolemono, grecka zupa z kurczakiem

Nazwa zupy to połączenie dwóch greckich słów – jajko i cytryna. To dlatego, że najbardziej charakterystycznym składnikiem zupy jest sos z jajek połączonych z cytryną. Tego typu sosy znane są w kuchni francuskiej, ale także tureckiej, arabskiej, żydowskiej i bałkańskiej. Uważa się, że wymyślili ją Żydzi żyjący na Półwyspie Iberyjskim, choć początkowo zamiast cytryny używano soku z gorzkich pomarańczy.

W Grecji avgolemono znajdziemy w menu niemal każdej restauracji, jest też tradycyjnie podawana na zakończenie Wielkiego Postu, w trakcie świąt. Sam sos dodaje się też do gołąbków z liści winorośli (dolma), ryb i karczochów.

Jajeczna i kremowa

Avgolemono jest kwaskowata i kremowa. Bazą jest wywar z kurczaka, jagnięciny, ryb lub warzyw – łatwo więc przygotować wersję wegetariańską. Najbardziej klasyczną formą jest ta oparta na drobiu. Zupa jest sycąca także dzięki dodatkowi ryżu lub orzo, czyli drobnego makaronu w kształcie ziarenek owsa. W Grecji ten makaron jest bardzo popularny, my możemy zastąpić orzo dowolnym drobnym makaronem. Czasem znajdziemy przepisy, w których zamiast całych jajek używa się tylko żółtek.

Łatwa czy trudna?

Zupę avgolemono możemy przygotować od podstaw, samodzielnie gotując wywar – wtedy czas gotowania znacznie się wydłuża. Możemy też użyć wywaru przygotowanego wcześniej, a praca w kuchni zajmie nam zaledwie około pół godziny. Jeśli chcemy skorzystać z kupnego wywaru, wybierzmy ten najlepszej jakości, bo ma bardzo duży wpływa na smak zupy.

Przygotowanie avgolemono nie jest trudne, choć warto zwrócić uwagę na jeden kłopotliwy moment.  Sos przed dodaniem do zupy trzeba zahartować, żeby jajka się nie ścięły. Ubijając sos avgolemono, dodajemy jednocześnie dwie, trzy porcje przestudzonego wywaru. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, poprośmy kogoś po pomoc i podzielmy zadania – jedna osoba niech ubija, druga dolewa wywar. Uwaga! Zupy po przygotowaniu nie można ponownie zagotować. Najlepiej zjeść ją od razu, bo jej podgrzewanie jest problematyczne – jeśli już chcemy to zrobić, nie doprowadzajmy jej do wrzenia.

Przepis na łatwą i szybką zupę avgolemono

Składniki (6 porcji): 0,5 l wywaru z kurczaka, 50 g (1 filiżanka) ryżu lub orzo, 0,5 kg piersi z kurczaka, sok z 1 cytryny, 3 jajka, natka pietruszki, sól

Przygotowanie:  
W garnku podgrzewamy wywar, trzymając go na średnim ogniu. W osobnym naczyniu zaczynamy gotować ryż (lub orzo). Kiedy jest niemal gotowy, odsączamy go i przekładamy do wywaru. Dodajemy też pierś kurczaka, pociętą na niewielkie kawałki, żeby szybciej się ugotowała. Gotujemy około 5-8 minut, ewentualnie dosalamy do smaku.

Przygotowanie sosu zaczynamy od wbicia całych jajek do miski. Ubijamy je trzepaczką, dodając stopniowo sok z cytryny. Przed dodaniem jajecznego sosu do zupy, trzeba go zahartować – cały czas musimy intensywnie mieszać jajka i dodać dwie łyżki wazowe wywaru, jedną po drugiej. Wyłączamy ogień pod zupą, dodajemy do niej zahartowany cytrynowo-jajeczny sos. Nalewamy do misek, posypujemy pietruszką.

Fot. Shutterstock