Kocham Zupy - przepisy

Chińska zupa z jaskółczych gniazd

To nie jest jakaś przenośnia – Chińczycy rzeczywiście robią i jedzą zupę z gniazda, w którym ptak podobny do naszej swojskiej jaskółki wysiaduje jajka i opiekuje się pisklętami.

Zjedz to, co wypluła jaskółka

ptasie gniazdoNiewiele jest rzeczy na świecie, których człowiek nie próbował w swojej historii jadać. W zależności od kultury pewne potrawy stają się rarytasami albo wywołują obrzydzenie. Pomysł, żeby zjeść ptasie gniazdo brzmi dziwnie, ale naprawdę trudny do zaakceptowania staje się, gdy wiemy, z czego ów ptak robi swoje legowisko. Nie są to bynajmniej patyczki, trawy, pióra. Salangany składają jajka na konstrukcji tworzonej z własnej śliny i na wpół strawionego pokarmu. Ślina zamienia się w nitki kleistej substancji, która zastyga w delikatną i jednocześnie wytrzymałą skorupkę w kryjówce ptaka.

Zupa z ptasich gniazd: domowa i z konserwy

Jadalne gniazda, wykorzystywane przez Chińczyków i w innych krajach Azji, są tworzone przez ptaki spokrewnione z naszymi jaskółkami, salangany. Są to ptaki z rodziny jerzykowatych, żyjące przy morskich wybrzeżach. Gniazda tworzone z ich wydzieliny są bogate w wapń, potas, magnez.

Gniazda salangan zbiera się poza Chinami w Indiach, Birmie, Wietnamie, Tajlandii, w różnych regionach Malezji i Indonezji, a także na Filipinach.

Salanganom wykrada się ich gniazda, namacza je i oczyszcza – to ręczny, żmudny proces. Bardziej cenione są gniazda, które składają się wyłącznie ze śliny, ale jada się także takie, które zawierają odrobinę mchu, trawy, wodorostów czy innych zanieczyszczeń, w tym również fragmentów owadów. Według niektórych koneserów to właśnie takie gniazda są najlepsze.

Podobnie jak wiele innych produktów, ten także trafił w tryby produkcji przemysłowej – zupę z jaskółczych gniazd można kupić w konserwie (gniazda można też kupić suszone). Tworzy się również specjalne budowle, w których ptaki zakładają gniazda – i z których szczególnie łatwo je wyjąć.

Przepis na zupę z ptasich gniazd

Składniki: 1 szklanka suszonych gniazd salangany, 1 pierś kurczaka, 1 szklanka zimnej wody, 1 łyżka soli, białko z 2 jajek, 2 szklanki wywaru drobiowego, szczypta czarnego pieprzu

Jak zrobić zupę z ptasich gniazd: Suszone gniazdo namaczamy w wodzie przez 3 godziny, po tym czasie sprawdzamy, czy nie trzeba usunąć jakiś piórek. Oczyszczone wkładamy do rondelka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na silnym ogniu około 5 minut, a następnie odlewamy wodę. Pierś kurczaka kroimy na plastry. Ubijamy białko na pianę i dokładamy do mięsa, tak żeby plastry kurczaka były nim pokryte. W garnku podgrzewamy wywar drobiowy, wkładamy ptasie gniazdo i gotujemy na dość silnym ogniu około 5 minut. Solimy, dosypujemy pieprz. Dokładamy kawałki mięsa z białkiem.

Fot. Shutterstock