Dugun corbasi, turecka zupa ślubna

Zgodnie z tradycją zupę podaje się na tureckich weselach. Dzisiaj znajdziemy ją też na eleganckich przyjęciach.

W podzięce za ratunek

Jak to z najlepszym jedzeniem bywa, swoje początki ma w pewnej opowieści. Hodża Nasreddin, legendarny turecki mędrzec, zgubił się kiedyś podczas niespodziewanej burzy śnieżnej. Nad ranem znaleźli go na wpół zamarzniętego mieszkańcy pobliskiej wioski. Kiedy doszedł do siebie, powiedział, że jedynie małe światła we wsi trzymały go przy życiu. W nagrodę za ratunek obiecał przygotować dla wioski ucztę. Następnego dnia stawili się wszyscy mieszkańcy wioski, tańcem i śpiewem umilając sobie czas oczekiwania. Hodża krążył pomiędzy jadalną a kuchnią, ale nic nie pojawiało się na stole. W końcu głodni ludzie stracili cierpliwość, krzycząc, że głód jest nie do zniesienia. „Taka okazja wymaga co najmniej zupy ślubnej” odpowiedział Hodża „Chodźcie zobaczyć, jak się gotuje”. W kuchni zobaczyli wielki gar podwieszony u sufitu. Ogrzewała go mała świeczka. „Przecież taka mała świeczka nie ugotuje całego garnka!” zaprotestowali wieśniacy. „Dlaczego nie?” zdziwił się Hodża. „Skoro małe, odległe światło trzymało moją duszę przy życiu przez całą noc, mała świeczka też przecież ugotuje gar zupy”.

Osobiście zachęcamy was do gotowania na normalnej kuchence, w normalnej kuchni. Inaczej możemy się nie doczekać. Dugun çorbasi jest pożywna, aromatyczna, będzie doskonałym samodzielnym posiłkiem. Świetnie sprawdzi się w ekonomicznej kuchni.

Przepis na dugun çorbasi

Składniki (na 4 porcje): 7 łyżek masła, ¾ kg wołowiny lub baraniny drobno posiekanej lub zmielonej, 1 drobno posiekana marchewka, 1 drobno posiekana cebula, 5 szklanek bulionu wołowego, 2 żółtka z jajka, sok z ½ cytryny, ½ łyżki mielonej papryki, szczypta pieprzu cayenne, 1 łyżka mąki, szczypta cynamonu w proszku do przybrania.

Jak gotujemy dugun çorbasi: W dużym garnku rozgrzewamy 6 łyżek masła. Dodajemy mięso, marchewkę, cebulę. Smażymy na małym ogniu przez ok. 10 minut. Dodajemy mąkę, dokładnie mieszamy. Powoli wlewamy bulion, ponownie dokładnie mieszamy. Całość doprowadzamy do wrzenia, potem zmniejszamy ogień do małego i gotujemy przez 1 godzinę. Po tym czasie zdejmujemy zupę z gazu. Żółtka ubijamy lekko z cytryną, potem wlewamy powoli do zupy. Całość rozlewamy do miseczek lub talerzy. Pozostałe masło rozgrzewamy w garnku i przysmażamy przez 1-2 minuty paprykę i pieprz cayenne. Każdą miseczkę przybieramy łyżeczką powstałej masy. Dodatkowo możemy posypać cynamonem.

Fot. Shutterstock