Kocham Zupy - przepisy

Irlandzka zupa z rzepy

Rzepa, zarówno biała, jak i czarna, to bardzo smaczne, pełne witamin warzywo. Niestety u nas nieco zapomniane. A szkoda. Można ją gotować i podawać jako jarzynkę do mięsa. Surowa to doskonały dodatek do surówek. Biała, z dodatkiem śmietany, sama może stanowić surówkę. Z rzepy robi się też gulasz i zupy.

Bliskie związki z kapustą

To warzywo wydaje się być typowym warzywem dla Europy środkowej, jednak prawdopodobnie pochodzi z Afganistanu, Pakistanu lub rejonu Morza Śródziemnego. U nas doskonale się zaaklimatyzowała. Co ciekawe, rzepa należy do roślin kapustowatych (podgatunek kapusty właściwej). Liście ma zupełnie inne, ale o pokrewieństwie świadczy smak korzenia, przypominający smak kapuścianego głąba. Im ciemniejsza odmiana rzepy, tym smak ostrzejszy. Najostrzejsza jest rzepa czarna.

Irlandzkie korzenie

W Irlandii rzepa jest nadal bardzo cenionym i uniwersalnym warzywem. Irlandczycy lubią tradycyjne korzeniowe jarzyny i nie są szczególnie zainteresowani kulinarnymi nowinkami ze świata. Gdybyśmy zajrzeli do typowej irlandzkiej rodziny w porze kolacji, zobaczylibyśmy na stole danie z mięsa, ziemniaków i warzyw. Do tych warzyw należy m.in. rzepa. Irlandczykom możemy pozazdrościć pysznej potrawy z ugotowanej tłuczonej rzepy z masełkiem lub gulaszu z rzepą krojoną w kostkę.

Przepis na irlandzką zupę z rzepy

Składniki: 1 l rosołu drobiowego, 3 łyżki masła, 3 białe rzepy, 1/2 szklanki śmietany 18%, szklanka mleka, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, 1/3 szklanki mąki, sól, pieprz

Jak zrobić irlandzką zupę z rzepy: Rzepę obieramy i kroimy w małą kostkę, cebulę drobno siekamy. W rondlu rozgrzewamy masło i wrzucamy rzepę i cebulę. Dusimy przez 15-20 min. Następnie wlewamy rosół i gotujemy aż rzepa będzie miękka. Wrzucamy czosnek, możemy też dodać warzywa z rosołu. Mąkę mieszamy ze śmietaną i dodajemy do zupy mieszając. Wlewamy mleko. Doprawiamy solą i pieprzem. Zagotowujemy. Zupę podajemy z zieleniną. Można ją też zmiksować.

Fot. Shutterstock