Jak dodawać przyprawy i zioła do zup?

Przyprawy i zioła mogą być największą ozdobą zupy. Nie zawsze można dodawać ich jednak bez umiaru i zastanowienia.

Jak je dodawać?

We wszystkim należy zachować umiar i rozwagę. Pamiętajmy, że przyprawy i zioła powinny przede wszystkim wzmocnić naturalny smak zupy, a nie ukryć go czy zamaskować. Wiele z nich doskonale podkreśli te naturalne aromaty, jeśli dodamy ich jednak za dużo lub w złych kombinacjach, mogą za mocno je zdominować. Pamiętajmy, żeby przechowywać przyprawy w szczelnych pojemnikach. Jeśli tego nie zrobimy, wilgotność z czasem zmniejszy ich działanie i naturalny aromat. Kiedy gotujemy ze świeżymi ziołami, przed dodaniem rozgniećmy je w rękach, uwalniając ich smak.

Kiedy dodawać?

Wszystko zależy ile rodzajów przypraw i ziół dodajemy do gotowanej zupy. Pojedyncze zioła możemy dodać przed samym końcem (na ok 10 minut wcześniej) gotowania. To wystarczy, aby zapewniły zupie wyraźne smaki. Jeśli jednak używamy mieszanki ziół czy przypraw, musimy dać im czas, tak aby smaki dokładnie się przemieszały. Dlatego dodajmy je już na samym początku. Pamiętajmy też, że przyprawy mielone znacznie szybciej uwalniają smak niż te świeże.

Ile dodawać?

Nie ma jednej określonej zasady ile dokładnie przypraw powinniśmy dodawać do zupy. Działanie i zapach każdej z nich jest różne. Na początku najlepiej oprzeć się na sprawdzonych przepisach, a później dostosowywać ilość przypraw do swoich indywidualnych preferencji i smaków. Jeśli jednak nie mamy przepisów, rozpocznijmy dodawanie ¼ łyżeczki na każde ½ litra zupy. W przypadku ostrzejszych przypraw, takich jak czosnek czy pieprz cayenne, zmniejszmy tą ilość do 1/8 łyżeczki, a potem ewentualnie zmodyfikujmy do swojego indywidualnego smaku. Pamiętajmy też, że niektóre przyprawy (na przykład ostra papryka chili) zwiększają intensywność wraz z czasem gotowania. Dlatego dodajmy je ostrożnie, zanim zupa będzie zbyt pikantna do zjedzenia.
Fot: Pixabay/PDPics