Kocham Zupy - przepisy

Jak zagęścić zupę?

Gęsta, kremowa zupa jest idealnym i uniwersalnym posiłkiem. Jeśli potrzebujemy ją zagęścić, możemy zrobić to na wiele różnych sposobów.

Masło orzechowe

To doskonały sposób zagęszczenia, chociaż nie sprawdzi się w każdej z zupie. Najlepiej działa w zupach warzywnych lub rosole. Dodaj do nich 1 lub 2 łyżki masła i dokładnie zamieszaj.

Jajka

Najczęściej dodawane są do zup w kuchni azjatyckiej, zapewniając im dodatkowy smak i gęstość. Oddziel białko od żółtka. Do żółtka dodaj 2 łyżki gotującej się zupy, wymieszaj. Powstałą masę powoli wlej do zupy, najlepiej stale mieszając. Jajko możesz też wbić na sam szczyt gotującej się zupy.

Śmietana

Dodajmy do zupy jedną lub dwie łyżki śmietany. Śmietana zagęści zupę, nie zważy się tak łatwo jak mleko.

Produkty zbożowe

Chociaż najbardziej popularnym sposobem zagęszczenia zupy jest tutaj uniwersalna mąka, możesz to zrobić także za pomocą płatków owsianych, mąki ryżowej, czy jęczmiennej. Wystarczy, że dodasz do gotującej się zupy 1-2 łyżki. Zupą będzie bardziej gęsta, ale jej smak zupełnie się nie zmieni.

Jogurt

To najczęściej używany zagęszczacz do zup w kuchni Bliskiego Wschodu. Często podawany jest też do zupy na osobnym talerzyku, tak aby każdy mógł dodać go tyle, ile sam chce.

Produkty warzywne

Maranta trzcinowata – skrobia pozyskiwana z bulw karaibskiej rośliny, używana do zagęszczania nie tylko zup, ale też puddingów, galaretek i sosów. Po dodaniu tworzy przejrzysty żel. Jest szczególnie popularna w kuchni koreańskiej i wietnamskiej.

Mąka kukurydziana – To uniwersalny sposób zagęszczenia zupy. Nie ma glutenu, dlatego nie zbryla się po dodaniu do zupy.

Tapioka – Przed dodaniem jej do zupy rozpuść ją w odrobinie wody, potem powoli dodaj do gotującej się zupy. Uzyskasz efekty zagęszczenia bez zmiany smaku samej zupy.

Warzywa

Jeśli gotujemy zupy warzywne, zmiksujmy część lub całość warzyw. Zupa naturalnie przybierze bardziej gęstej konsystencji. Do gotującej się zupy możemy dodać pasty warzywnej, np.: koncentratu z pomidorów.

Fot: pixabay