Kocham Zupy - przepisy

La mian, rozciągany makaron chiński

Chociaż Chińczycy znają wiele przepisów na makarony, ten wydaje się odstawać od innych. Różnicą jest konsystencja i sprężystość.

Technika robienia makaronu

Jego nazwa oznacza dokładnie „makaron rozciągany ręką”. Pochodzi z północno-zachodniej części Chin, a pierwsze przepisy były przygotowywane przez mniejszość tureckich muzułmanów. Chociaż komercyjną produkcję dawno wsparły już maszyny, w wielu domach i restauracjach la mian wciąż przygotowywany jest w sposób tradycyjny. Jest fantastycznym dodatkiem do dań stir fry, świetnie sprawdza się też w zupach. Jego ostateczny wygląd zależy od tego, ile razy został rozciągnięty i złożony. Jest twardszy, lekko bardziej gumiasty niż inne makarony. Jego znakiem rozpoznawczym jest sprężystość. Wykonanie idealnego makaronu La Mian wymaga doskonałej precyzji i często zajmuje nawet kilka lat ćwiczeń. Doświadczeni kucharze opracowują idealną technikę przez ok. 2-3 lata. Osiągnięcie mistrzostwa to nawet dekada ćwiczeń. Zachęcamy do próbowania. Przepisy na makaron różnią się trochę proporcjami składników. Dzisiaj prezentujemy jeden z przepisów.

Przepis na makaron la mian

Składniki: 150 gramów mąki tortowej, 20 gramów mąki pszennej, 150 ml wody, 1 łyżka stołowa oleju sezamowego, ½ łyżeczki proszku do pieczenia.

Jak robić makaron la mian: Składniki mieszamy i dokładnie wyrabiamy ciasto. Formujemy jeden długi, cienki (ok. 2 cm) wałek. Składamy go na pół, łącząc przeciwne rogi. Ponownie rozciągamy, zmniejszając grubość. Powtarzamy czynność nawet kilkanaście razy, pilnując, żeby ciasto miało równą grubość w każdym miejscu. Za każdym kolejnym razem powinniśmy mieć coraz cieńsze, równe kawałki ciasta. Rozgrzewamy patelnię. Dodajemy odrobinę oliwy, sól, pieprz, ewentualnie czosnek. Przysmażamy makaron przez 4-5 minut. Jeśli makaron ma być składnikiem zupy, dodajemy go do niej zaraz po wyrobieniu.

Fot. Youngjediboy/Wikipedia, licencja wersja 1.2