Kocham Zupy - przepisy

Mochi, japońskie kluski do zupy

Nazywane są ciastkami, waflami albo kluskami. To ważny element japońskiej kuchni, ściśle związany z japońską kulturą.

Różne nadzienia, różne kolory

Tradycyjne mochi robione były z gotowanego ryżu, ubijanego na tyle długo, że ten zamieniał się w ciągnącą masę. Dzisiaj kluski robi się z mąki ryżowej, urabianej na ciasto z dodatkiem wody. Małe, okrągłe mochi mogą mieć słodkie lub bardziej słone nadzienie. Często spotkamy tutaj gęstą fasolę anko. Mieszkańcy Japonii robią mochi we własnych domach, dodając je do potraw w kuchni, ale też obdarowując siebie nawzajem chociażby w Nowy Rok. Są symbolem odrodzenia, nowego początku. To tradycja, którą pielęgnują już od IX wieku przed naszą erą. W kuchni japońskiej doskonale odnajdują się w daniach głównych i typowych japońskich zupach – mochi zalewane są czystym bulionem. Te domowe mochi są małe, a te wykonywane na skalę przemysłową – znacznie większe. Często obtaczane są w sezamie czy zabarwiane na różne kolory. Bardzo trudno dostać je w wersji gotowej w naszym kraju, dlatego proponujemy wam samodzielne wykonanie mochi. Wymagają niewielu, lekko dostosowanych do polskich realiów składników.

Przepis na mochi

 Składniki: 1 szklanka mąki ryżowej, ½ szklanki cukru, 1 ½ szklanki wody, 4 łyżki pasty z fasoli, mąka ziemniaczana do obtaczania.

Jak gotujemy mochi: Do dużego garnka wrzucamy mąkę cukier i wodę. Bardzo dokładnie mieszamy, aż wszystko uzyska konsystencję rzadkiego ciasta. Garnek wstawiamy na mały gaz. Gotujemy przez 45 minut, stale mieszając. Ciasto będzie gęstniało, dlatego stopniowo wlewajmy do garnka gorącą wodę. Nie może być za rzadkie, ale też nie za gęste. Powinniśmy móc swobodnie poruszać łyżką w cieście. Proces gotowania możemy przedłużyć nawet do godziny, aż uzyskamy rozciągliwe, kleiste ciasto. Pozwalamy mu wystygnąć, potem wykładamy na blat lub stolnicę, koniecznie posypaną wcześniej mąką ziemniaczaną. Odcinamy małe kawałki, formujemy z nich małe placuszki. Na każdy z nich nakładamy łyżkę nadzienia, zalepiamy i formujemy małe kluseczki. Pilnujmy, aby ciasto nie było zbyt grube. Jeśli nie chcemy podać mochi od razu, zawijamy je w folię spożywczą. Możemy je też zamrozić.

 

Fot. Shutterstock