Kocham Zupy - przepisy

Tradycyjne podhalańskie hałuski

Te niezwykle łatwe podhalańskie kluseczki mają swoje odpowiedniki w innych kuchniach. Na Słowacji to haluszki, w Tyrolu i na południu Niemiec – spatzle (szpacle). Są bardzo podobne też do włoskich gnocci.

Nie tylko na Podhalu

Hałuski można jeść na różne sposoby. Górale najczęściej jadają je po prostu okraszone skwarkami, czasem z sosem, gulaszem, ale mogą też stanowić doskonały dodatek do zup. Na Słowacji haluszki podaje się z ciepłym mlekiem, białym serem lub bryndzą. Ponieważ to potrawa narodowa, co roku w górskiej osadzie Turecka u podnóża Wielkiej Fatry odbywają się mistrzostwa w gotowaniu i jedzeniu haluszek z bryndzą, okraszonych roztopioną słoniną i skwarkami. Podobnie kluski jada się w Tyrolu – tam zamiast bryndzy wykorzystuje się górski ser Alm Käse, z którym kluski się zapieka, a potem krasi skwarkami, czasem też podaje się do nich kiszoną kapustę. My natomiast szczególnie polecamy podawanie hałusek na osobnych talerzykach, np. jako dodatek do bulionu, lub w przypadku zupy gulaszowej – razem z nią na głębokim talerzu.

Dawniej i dziś

Choć przepis na te ziemniaczane kluski jest poparty wielowiekową tradycją, dziś chętnie go upraszczamy i skracamy czas pracy nad potrawą. Tradycyjnie, zarówno na Podhalu, jak i w innych kuchniach, kluski robiło się z tartych surowych ziemniaków, od których – zależnie od tego, czy kluski miały być bardziej miękkie lub bardziej twarde – odlewało się stosowną ilość powstałej z tarcia ziemniaków wody. Ziemniaki zagęszczało się potem mąką – na twardsze kluski trzeba było dodać jej tyle, ile „wejdzie” w masę. Jajek, jako że był to produkt luksusowy, nie dodawano. Dziś nikt nie chce tracić sił i czasu na tarcie ziemniaków, dlatego najczęściej hałuski robi się z gotowanych ziemniaków. By kluski były smaczniejsze, dodaje się do nich jajka.

Jak zrobić hałuski

Składniki: 4 ziemniaki, mniej więcej szklanka mąki, 1 jajko, sól

Przygotowanie: Ziemniaki ścieramy na tarce i odlewamy wodę. W drugiej wersji po prostu gotujemy ziemniaki i tłuczemy. Do nich dodajemy jajko, mąkę (raczej na oko, zależnie od upodobań), sól. Zagniatamy ciasto. Następnie kluski wrzucamy na gotującą się wodę, rwąc palcami ciasto lub nakładając je łyżką. Kluseczki gotujemy od momentu wypłynięcia ok. 15 minut.

Fot. Shutterstock