Kocham Zupy - przepisy

Wakame udon, japońska zupa z wodorostami

Wakame udon to doskonały dowód na to, że najsmaczniejsze zupy wcale nie muszą mieć wielu składników.

Każdy składnik po kolei

Zupy są integralną częścią kuchni japońskiej. Są zwykle proste do zrobienia, niejednokrotnie składają się z mniej niż 5 składników. Większość z nich oparta jest na bulionie dashi. Od europejskich zup różnią się sposobem przygotowywania. Japońskich zup nigdy nie zagęszczamy śmietaną czy mąką. Nie gotujemy też wszystkich składników jednocześnie. Ugotowanym dashi zalewamy za to przygotowane wcześniej w talerzach lub miseczkach składniki. Wakame udon swoją nazwę zawdzięcza wodorostom wakame i makaronowi udon, które stanowią główny tandem całości. Jest bardzo prosta do przygotowania, świetnie sprawdzi się jako część diety lub w jadłospisie wegetarian. Z łatwością znajdziemy wszystkie potrzebne do niej składniki. Wystarczy zajrzeć do działu z kuchniami świata w większych marketach lub poszukać sklepu specjalizującego się w produktach kuchni azjatyckiej. Mieszkańcy mniejszych miast mogą skorzystać ze sklepów internetowych, powszechnie sprzedających wszystkie rzeczy potrzebne do przygotowania całości.

Przepis na wakame udon

Składniki (na 4 porcje): ¾ kg makaronu udon, ¼ szklanki suszonych wodorostów wakame, 6 szklanek bulionu dashi, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżkami przyprawy mirin, przyprawa shichimi do przybrania.

Jak gotujemy wakame udon: Wodorosty wakame zalewamy wodą, zostawiamy je tak na 10 minut. Po tego upływie czasu, odlewamy wodę. Następnie przygotowujemy makaron. Zagotowujemy wodę w bardzo dużym garnku. Wrzucamy partiami makaron, stale mieszając, aby kluski się nie zlepiły. Całość ponownie doprowadzamy do wrzenia, potem dolewamy jedną szklankę zimnej wody. Ponownie doprowadzamy do wrzenia, potem wlewamy drugą szklankę wody. Proces powtarzamy po raz trzeci. Próbujemy makaron: powinien być miękki, ale nie ugotowany całkowicie. Jeśli wydaje się być zbyt twardy, powtarzamy proces z czwartą szklanką wody. Garnek z makaronem al dente odstawiamy z gazu i pozwalamy mu „odpocząć” przez 10 minut. Potem odlewamy makaron, przelewamy zimną wodą, przesypujemy palcami, upewniając się, że nic się nie skleja. Całość odkładamy na bok, aż będziemy gotowi przygotowywać końcową wersję zupy. Do garnka wlewamy bulion, wstawiamy na gaz i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy gaz do minimum, gotujemy jeszcze przez 5-7 minut. Makaron rozkładamy po równo do miseczek (najlepiej podgrzanych wcześniej w piekarniku), a na nim – wodorosty wakame. Bulion dashi doprawiamy sosem sojowym, dodajemy mirin. Mieszamy dokładnie, potem wlewamy do miseczek z makaronem. Podajemy zaraz po ugotowaniu, z osobno podaną przyprawą shichimi lub czerwoną suszoną papryką do posypania.

Fot: Shutterstock