Kocham Zupy - przepisy

Yayla çorbasi, turecka zupa z jogurtem

Często jadana w okresie ramadanu, stanowi wówczas początek obiadu, który połączony jest z wieczorną modlitwą, zaraz po zachodzie słońca. Zupa uznawana jest dzisiaj za tradycyjne tureckie danie, a mieszkańcy Turcji chętnie dzielą się przepisem z przyjezdnymi.

Wysokie góry, ekonomiczna kuchnia

Jej nazwa pochodzi od miejsca, gdzie pierwszy raz zaczęto gotować zupę. Yayla to słowo oznaczające łąki wysoko w górach. To właśnie tam pasterze wypasają w lecie owce, krowy czy kozy, bo w tych niższych częściach gór jest po prostu zbyt gorąco. Spędzają tam całe lato, rzadko schodząc na dół. Mieszkając w małych domkach, uprawiają przydomowe ogródki, starając się żyć z tego, co wyhodują. Z mleka robią sery i jogurt, a z jogurtu powstaje właśnie ta zupa. Jest doskonałym posiłkiem, zaspokaja głód, gasi pragnienie. Sprawdzi się podawana zarówno na gorąco, jak i na zimno. Jak twierdzą mieszkańcy Turcji, zupa jest dowodem, że na to, że mają oni obsesję na punkcie jogurtu. W końcu kto gotowałby go i przerabiał na zupę…

Przepis na yayla çorbasi

Składniki (na 4 porcje): 1 szklanka ryżu, 4 łyżki masła, 3 szklanki zwykłego naturalnego jogurtu, 1 szklanka bulionu drobiowego, 1 szklanka wody, 2 rozgniecione ząbki czosnku, sól i pieprz do smaku, 1 łyżeczka koperku.

Jak gotujemy yayla çorbasi: Ryż gotujemy w dwóch szklankach wody i odstawiamy na bok. W dużym garnku rozgrzewamy masło na średnim ogniu, tak długo, aż zacznie robić się brązowe. Wlewamy jogurt, mieszamy, aż dokładnie przemiesza się z masłem. Wlewamy bulion, dodajemy czosnek, przyprawiamy solą do smaku. Mieszamy dokładnie, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą, a my będziemy mieć gładką, jednolitą masę. Dodajemy ugotowany wcześniej ryż oraz koperek, podgrzewamy wszystko przez kilka minut. Zupę można podać od razu po ugotowaniu, ale będzie też smakowała w temperaturze pokojowej lub podana na zimno.

Fot: Shutterstock