Kocham Zupy - przepisy

Zakwas na żur, barszcz lub zalewajkę

Spór o to, którą zupę nazywamy żurem, a którą barszczem lub zalewajką odłóżmy na bok. Prawdopodobnie już nigdy nie zostanie on rozstrzygnięty. Natomiast zakwas to w miarę prosta rzecz nadająca się raczej do każdej z tych zup.

Zakwas z witaminami

Zakwas najlepszy jest domowy, a nie kupiony, okraszony niechcianymi dodatkami. Przygotowuje się go zazwyczaj 3-6 dni wcześniej, przed gotowaniem zaplanowanej zupy, w zależności od tego, jak ma być kwaśny. Jeśli nie wykorzysta się go w porę, można przez ok. 2 tygodnie przechowywać go w lodówce. Na pewno się nie zepsuje. Zachowa też swoje cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B.

Domowy sposób

Zakwas właściwie robi się sam, ale im lepsze składniki, tym zakwas bardziej profesjonalny. Wszystkim wielbicielom dobrego żuru (ewentualnie barszczu lub zalewajki) proponujemy przepis bazujący na odpowiedniej mące. Mniej nastawionym na efekt idealny, a chcącym po prostu spróbować swoich sił w przygotowywaniu domowych specjałów, możemy polecić opisany na naszej stronie zakwas mniej skomplikowany. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy unikają glutenu – mamy przepis na zakwas bezglutenowy.

Żur będzie doskonały, jeśli do zrobienia zakwasu użyjemy mąki żytniej razowej, z pełnego przemiału – jej symbol to T2000. Jeśli nie mamy mąki razowej, można zwykłą mąkę żytnią wymieszać z otrębami lub płatkami owsianymi.

Składniki: 1 szklanka mąki żytniej razowej typ 2000, 1/2 l ciepłej, przegotowanej wody, ząbek czosnku, 2-3 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, piętka razowego chleba (bez polepszaczy)

Mąkę wsypujemy do słoja lub butelki, zalewamy wodą i dodajemy chleb i przyprawy (choć bez nich zakwas też się uda). Przykrywamy gazą (nie zakręcamy, bo konieczny jest dostęp powietrza) i odstawiamy. Zakwas powinien stać w miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa. Można raz dziennie zamieszać. Po 3-6 dniach zakwas jest gotowy.

Jak zrobić domowy zakwas – dobre rady

  • Czosnek – jest bardzo cennym aromatycznym dodatkiem, ale można z niego zrezygnować, jeśli zależy nam na czasie, ponieważ opóźnia on fermentację.
  • Chleb razowy – ten dodatek z kolei przyspiesza proces fermentacji.
  • Do zupy niektórzy wlewają zakwas przecedzony. Jednak jeśli wlejemy również mąkę, zupa będzie bardziej gęsta, treściwa i smaczniejsza.
  • Odrobinę zakwasu warto zostawić w lodówce do następnego żuru – po dodaniu mąki i wody szybciej przebiegnie fermentacja i po prostu część pracy będziemy mieć z głowy.

Fot. Shutterstock