Odzyskaj Dzień - blog

Barszcz czerwony z ziemniakami. Proste danie podane na różne sposoby

Ziemniaki w wersji dla leniwych

Najłatwiejszy sposób podania ziemniaków z barszczem polega jedynie na ich obraniu, ugotowaniu w osolonej wodzie, a następnie wrzuceniu kilku z nich do talerza z zupą. W tej wersji ziemniaków nie kroimy, nie gnieciemy, podajemy okrągłe. Możemy ozdobić je odrobiną pietruszki. Mimo iż pracy jest niewiele to barszcz czerwony smakuje wyśmienicie.

Ziemniaki tłuczone

Zrobienie ziemniaków tłuczonych wymaga ich ugotowania, odcedzenia i odparowania. Następnie musimy ubić je tłuczkiem. Kiedy ziemniaki będą już rozgniecione dodajemy ¼ szklanki gorącego mleka, podsmażoną cebulę, gałkę muszkatołową i wszystko dokładnie mieszamy. Tłuczone ziemniaki można podać w głębokim talerzu razem z podgrzanym barszczem lub oddzielnie, czyli barszcz w filiżance, ziemniaki na talerzu.

Puree ziemniaczano – warzywne

Barszcz czerwony smakuje doskonale także z puree ziemniaczano-warzywnym. Aby je zrobić należy ugotować ziemniaki i odcedzić. Następnie utrzeć, zmiksować lub ubić – nie ważna jest technika, a efekt. Puree będzie idealne, gdy dodamy ¼ szklanki gorącego mleka i wymieszamy, następnie zaś startą i wcześniej ugotowaną marchew, i pietruszkę.Dla ładniejszego efektu warto uformować puree – należy je nałożyć do filiżanki (wcześniej należy opłukać ją wodą) i przewrócić zawartość na talerz. Puree będzie miało kształt ala połowy kulki.

Ziemniaki zasmażane

Zdarza się, że zwłaszcza panowie, kuszą się na wersję barszczu z ziemniakami zasmażanymi. Wystarczy więc działać dokładnie tak samo jak w przypadku ziemniaków tłuczonych, ale przed podaniem do barszczu usmażyć je na patelni. I gotowe.