Odzyskaj Dzień - blog

Grudzień – 5 sposobów na to, by go nie zmarnować

Nie da się ukryć, że grudzień jest miesiącem wyjątkowym. Dla dzieci, bo czekają na wszystko to, co wiąże się ze Świętami (nie tylko na św. Mikołaja). Dla dorosłych, bo zapowiada sporo spraw do załatwienia, zakupów i… chciałoby się powiedzieć „radości”, ale to nie takie oczywiste.

Dzieciom nie musimy organizować grudnia. One naturalnie już wciągnęły się w ten niezwykły świąteczny czas. Już tym wszystkim żyją. Gorzej z nami dorosłymi. To, co w grudniu najprzyjemniejsze, gdzieś nam umyka. Powód? Zbyt dużo obowiązków na głowie i ciśnienia, by im podołać. Czy naprawdę nie ma sposobu, by cieszyć się choć trochę tym wyjątkowym czasem?

Kilka prostych sposobów na dobry grudzień

Cała tajemnica tkwi w tym, by nie tyle rezygnować z obowiązków (przecież musimy pracować, robić zakupy, myśleć o świątecznym menu), co podzielić je na takie małe interwały, w których jest miejsce na coś specjalnego. Bardzo grudniowego, świątecznego i dobrego!

1. Grudzień jest miesiącem spotkań, bliskości i myślę, że tak zwaną magię (modne i zbyt pojemne słowo) tworzą właśnie relacje z innymi. Gromadzenie rzeczy i komponowanie świątecznego menu to dopełnienie. Jak być z innymi? Po prostu spotykać się z tymi, z którymi od dawna nie możemy tego zrobić z braku chęci, czasu itd. Wszyscy wokół nas są ważni – i rodzina i znajomi, a nawet i nieznajomi. To właśnie dlatego postanawiam, że od dziś będę mieć w kieszeni, pod ręką, jakieś drobne, by czasem wrzucić je do puszki dziadkowi, który często żebrze przy mojej codziennej trasie do pracy. Nie będę zakładać z góry, że to naciągacz. Nie zbiednieję przez ten drobny gest. Może nawet kupię bukiecik tulipanów od starowinki, która stoi prawie codziennie na rogu w zimnie, deszczu…

2. Podobno w Wigilię o północy zwierzęta mówią ludzkim głosem. A ja powiem więcej – mówią do nas cały rok, a w grudniu szczególnie. Grudzień jest miesiącem spotkań także z naszymi braćmi mniejszymi. Postaram się więc odwiedzić schronisko – na pewno przyda się karma, stary koc i odrobina ciepła od serca. Może nawet wezmę jakiegoś kundelka na spacer? Schronisko jest daleko, więc nie robię tego zbyt często, ale jeśli mieszkacie bliżej, zabieranie pieska na spacer może stać się sposobem na dobrze spędzony czas wolny nie tylko w grudniu.

3. Grudzień to koniec roku i podsumowań. Nie zrobię sobie modnej wyliczanki: czy zgubiłam kilogramy, czy wprowadziłam dietę, czy zaczęłam biegać… Zrobię znacznie poważniejsze podsumowanie, taki egzamin z tego, jakim jestem człowiekiem. Czy udało mi się być lepszą dla siebie i dla innych. Wiem, że jeśli pokocham bardziej siebie, to pokocham bardziej świat. Jeśli bilans okaże się niekorzystny, mam plan awaryjny, ale to temat kolejnego punktu.

4. Tym tematem jest uśmiech mimo wszystko. Wszyscy czujemy, że śmiech jest dobry – poprawia nastrój, rozluźnia, ociepla atmosferę, ćwiczy przeponę. A jeśli trudno się tak śmiać od serca, bo akurat przygniatają nas zmartwienia? Uśmiechajmy się nawet na siłę! Niczego nie ryzykujemy, a możemy sporo zyskać. Okazuje się bowiem, że nawet nieco wymuszony (ba, nawet sztuczny!) uśmiech korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na otoczenie!

5. Skoro mowa o otoczeniu, to nasuwa się kolejna myśl. Otoczenia trzeba tworzyć również poprzez symbole, piękne przedmioty, wyjątkowe drobiazgi. Po pracy mamy sporo domowych zajęć. A jeśli czasem sobie je odpuścimy? Czy świat się zawali? Na pewno nie. Zatem odpuszczę sobie jutro odkurzanie i zrobię z dziećmi ozdoby choinkowe. One na to czekają! Wiem, że jak już się za to wezmę (chociaż zwyczajnie mi się nie chce), to nie będę żałować! Acha! Córka czeka już za długo na obiecane wspólne pieczenie babeczek. Popołudnia tak szybko mijają, ale przecież nie muszę babeczek robić od zera, mogę kupić gotową mieszankę. Zawsze to lepsze niż nic!

PS Jeśli macie swoje pomysły, które sprawią, że grudzień będzie wyjątkowy – tak, jak na to zasługuje – koniecznie wprowadźcie je w życie! Następny grudzień i wyjątkowy świąteczny czas dopiero za rok!

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl 
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Pexels