Odzyskaj Dzień - blog

Jak przygotować świąteczne przyjęcie dla rodziny i się nie napracować?

Zastanówmy się jak duże ma być nasze świąteczne przyjęcie dla rodziny. Jeśli zapraszamy 20 osób, a dysponujemy małą przestrzenią, zrezygnujmy z tradycyjnego biesiadowania za stołem i przygotujmy szwedzki stół. Takie rozwiązanie, może wydać się zbyt nowoczesne, ale z drugiej strony ściskanie osób tak, że nie mogą swobodnie wstać od stołu jest niekomfortowe i mało eleganckie.

Świąteczne przyjęcie dla rodziny – stół pięknie nakryty

Biały obrus i świąteczny stroik to akcenty, które owszem zaznaczą okazję, z jakiej jest wydawane przyjęcie. Dodajmy czerwono-złote serwetki, ozdobne świeczki – od razu będzie inaczej. Prawdziwym asem w rękawie są tzw. metaliczne konfetti w złotym i srebrnym kolorze – niedrogi dodatek, którym można udekorować świąteczny stół. Sprawdzą się także naturalne akcenty jak gałązki jodły lub szyszki. Inspiracje znajdziemy także w poniższym filmiku:

Świąteczne przyjęcie dla rodziny – czas działać

Jeśli przygniata nas ilość przedświątecznych obowiązków, zawczasu rozdzielmy zadania domownikom, a dla pewności poszczególne czynności (sprzątanie, zakupy) spiszmy na kartce i powieźmy ją w widocznym miejscu. Kluczowa sprawa to przygotowanie potraw. Ciasta – jeżeli nie lubimy piec możemy wcześniej zamówić. Zajrzyjmy na stronę www.kochamzupy.pl, na której znajdują się przepisy i inspiracje – np. zupa łososiowa z szafranem brzmi wykwintnie, może być hitem przyjęcia. Ponadto zaplanujmy inne pozycje w menu:

1. Śledzie z cebulą oraz świąteczna, tradycyjna sałatka jarzynowa są daniami, które można łatwo wykonać. Natomiast rybę w galarecie – dość czasochłonne danie możemy kupić.

2. Przystawki – tu sprawdzą się marynaty, np. marynowana papryka, grzybki czy konserwowe ogórki oraz pokrojone w plastry mięsa i pasztety. Tu wspomóc się dworskim pasztetem z dzika od Profi. Wystarczy wyjąć pasztet z puszki, pokroić na kawałki, ułożyć na półmisku, ozdobić pietruszką, a obok w małej miseczce podać odrobinę musu z żurawiny. Przystawka staje się wykwintna!

3. Święta to bigos, dlatego możemy podać gotowe danie z mięsem wieprzowym, również od Prof, do tego świeży chleb i polskie tradycyjne danie jest gotowe!

Tak przygotowane świąteczne przyjęcie dla rodziny musi się udać!