Odzyskaj Dzień - blog

Oczyszczanie? Zaufaj ziołom!

HERBATKA ZIOŁOWA

Oczyszczanie organizmu to dziś niesamowicie modny temat. Słowo „detoks” działa jak magnes, więc chłoniemy wiedzę na ten temat. Bo może to droga do bycia zdrowszym?

Z pewnością detoksykacja organizmu wpływa na lepsze zdrowie, lepszą kondycję, a nawet na dłuższe życie. Stąd tak wiele diet oczyszczających, specyfików i suplementów o działaniu oczyszczającym. Czy można jednak ufać, że są skuteczne, a przede wszystkim, że nie zrobią nam krzywdy?

Weź zdrowie we własne ręce

Diety dziś rozchodzą się jak świeże bułeczki, dlatego też mają wielu autorów-amatorów. To bywa zgubne. Podobnie jak moda na suplementy, którą wykorzystują ich producenci. Nie namawiam jednak do porzucenia idei oczyszczania, ale do większej wiary w siły natury i odkryć, które mają za sobą setki (a może i więcej) lat tradycji i praktyki. Zamiast więc polegać na pigułkach, które zawierają skrzyp czy miętę spróbujmy wykorzystać moc tych ziół w tradycyjny sposób. Warto bowiem pamiętać, że im mniej przetworzone produkty spożywcze, tym zdrowsze i bardziej wartościowe! Przedtem jednak zróbmy porządne rozeznanie, które zioła działają oczyszczająco i które łatwo samemu wykorzystać dla podreperowania zdrowia.

Te zioła mają moc!

Mięta pieprzowa. Na pewno dobrze ją znacie i nie raz piliście napar na problemy żołądkowe. Nie słyszeliście o jej detoksykujących właściwościach? Nie szkodzi – na pewno wiecie, że zawarte w niej olejki eteryczne i flawonoidy zwiększają produkcję soków żołądkowych i żółci, a przecież sprawne trawienie to podstawa dobrego oczyszczania!

Mniszek lekarski. Ma bardzo silne właściwości oczyszczające. Działa moczopędnie, a przecież wraz z płynem z organizmu usuwane są toksyny. Przy okazji mniszek działa grzybobójczo i antywirusowo. Na dodatek, jeśli napar będzie przygotowany z mniszka zebranego wiosną, zyskamy doskonały lek na obniżenie ciśnienia.

Fiołek trójbarwny, czyli bratek. Jeśli próbowaliście kuracji odchudzających, prawdopodobnie zetknęliście się z bratkiem. Bratek ma też silne działanie moczopędne i przyspiesza metabolizm, przez co świetnie usuwa toksyny z organizmu. Przy okazji bratek leczy też trądzik i choroby górnych dróg oddechowych.

Skrzyp polny. To roślina o wyjątkowych właściwościach oczyszczających. Napar ze skrzypu polnego ma silne działanie moczopędne oraz lekko napotne. Z tego powodu skrzyp jest stosowany w kuracjach detoksykacyjnych, których efektem jest jednocześnie zmniejszenie cellulitu.

Łopian większy. Widząc go na polu czy gdzieś w rowie przy szosie, pewnie nie przypuszczacie nawet, jakie to wspaniałe zioło. Działa oczyszczająco szczególnie na krew. Jest też jednym ze sposobów na pozbycie się kamieni nerkowych i żółciowych. Przywraca także równowagę flory bakteryjnej, co jest podstawą na drodze do oczyszczenia organizmu.

Karczoch zwyczajny. Podobnie jak ostropest zwyczajny, łopian większy i mniszek lekarski oczyszcza organizm poprzez wspomaganie wątroby i przyspieszanie jej regeneracji. Wiele preparatów oczyszczających zawiera wyciąg z jego liści.

Roślin mających właściwości oczyszczające jest znacznie więcej, należy do nich także popularna zielona herbata. Niektóre z nich są warte polecenia, ale nie zawsze mamy dostęp do świeżo zebranych i ususzonych preparatów – należą do nich morszczyn pęcherzykowaty i aloes, który jest dostępny w postaci przetworzonej. Wiosna w pełni. Pola i łąki zielenią się, niebawem zakwitną kolorowym dywanem. Warto skorzystać z tego bogactwa!

Inspiracji szukaj także na Profi.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi”
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Photogenica