Prezent na Dzień Kobiet, czyli 10 rad dla niekochanych przez siebie samych

Kogo – przytaczając znany dowcip – widzi kobieta w lustrze? Brzydką, zwalistą babę. Niezależnie od tego, jak wygląda i jaka jest, zwykle będzie się oceniać o kilka oczek niżej niż na to zasługuje.

Dla porównania – nieatrakcyjny facet, prezentujący pokaźny „mięsień piwny”, w lustrze zazwyczaj widzi herosa. Pewnie nie każdy facet i pewnie nie każda kobieta pasuje do tego schematu, ale jakieś ziarnko prawdy ten dowcip w końcu ma. Skoro tak, to co by było idealnym prezentem dla kobiety? Prawdziwy, pozytywny wizerunek samej siebie. A okazja do podarunku zawsze się znajdzie. Najbliższa to Dzień Kobiet, obchodzony tradycyjnie 8 marca.

Świat będzie piękniejszy po… 10 krokach!

Prezent w postaci prawdziwego wizerunku siebie jest wspaniały, ale kto może ci go podarować? Tylko ty sama! Nie musisz czekać na prezenty od innych, na komplementy, na gesty, które pozwolą ci poczuć się lepiej. Nie musisz, bo możesz to dać sobie sama. Wystarczy, że zaakceptujesz to, kim jesteś, i wreszcie pokochasz sama siebie. Mówisz, że nie jest to łatwe? Masz rację, to pewnie jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakich podejmiesz się w życiu, ale warto.

1. Wiesz, że masz słabości? To dobrze, ale to nie dowód, że jesteś do niczego. Nie ma ideałów i każdy z nas ma na koncie coś, o czym by chętnie zapomniał lub coś, co by w sobie zmienił. Spójrz śmiało na to, czego w sobie nie lubisz, i przejdź nad tym… do porządku dziennego!

2. Osiągnęłaś sukces, ale pewnie sądzisz, że to przypadek? Źle. Udało ci się, bo na to zasłużyłaś. I ciesz się z tego co najmniej tak samo, jak bardzo nie cieszysz się z porażek.

3. Stojąc rano przed lustrem przestań wyliczać mankamenty urody. Na pewno jest coś, co w sobie lubisz, i zacznij to dostrzegać. Codziennie!

4. Zabierz siebie gdzieś w jakieś miłe miejsce. Może do kina? Na wystawę? A może do domu na kąpiel z olejkami aromatycznymi i wieczór z dobrą książką. Na pewno na to zasłużyłaś.

5. Zarzucasz sobie, że nie schudłaś, że nie jesteś lepsza, milsza, bardziej zorganizowana? Nie od razu Rzym zbudowano. I ty także nie osiągniesz celu od razu. Przygotuj się, że to wymaga pracy i czasu. Posuwaj się do przodu małymi kroczkami (Chcesz schudnąć 15 kg? Najpierw schudnij 2!).

6. Staraj się spędzić jak najwięcej dni, w których nie przejmujesz się swoim wyglądem – pozwalasz sobie na założenie rozciągniętej, ukochanej bluzy, wygodnych leginsów i pozostawienie twarzy w spokoju, czyli bez makijażu. Pomyśl, że wcale nie musisz się starać, żeby podobać się innym. Koncentrując się na tym, co ludzie powiedzą, znacznie uszczuplasz wewnętrzne zasoby energii i dobrego nastroju.

7. Nie rozpamiętuj przeszłości. Nie cofniesz czasu, więc niczego nie zyskasz, a tylko się zdołujesz. Pomyśl, że życie podarowało ci kolejny piękny dzień po to, byś kochała siebie i promieniowała tą dobrą energią na zewnątrz.

8. Nie porównuj się. Pewnie masz skłonności do tego, by myśleć, że ona i ona i jeszcze tamta są od ciebie lepsze, mądrzejsze, ładniejsze. Nie pomyślałaś tylko, że być może podziwiane przez ciebie koleżanki mają w głowie dokładnie to samo, co ty. Zamiast myśleć, że ktoś jest lepszy, spróbuj się czegoś nauczyć.

9. Pomyśl, że twoje znienawidzone drobne dziwactwa, słabości i niedoskonałości to w gruncie rzeczy urocze cechy, które wraz z innymi przymiotami tworzą ciebie, tą jedyną, niepowtarzalną osobę. Różnorodność jest piękna! Nudno by było, gdyby wszyscy byli tacy sami.

10. Myślisz, że polubienie siebie to cel, którego nigdy nie osiągniesz? Zrób inaczej – wykonaj plan polubiania chociażby w części. Jeśli polubisz siebie o 10 procent bardziej, to i tak więcej niż nic i o całe niebo lepiej dla ciebie!

PS Pamiętaj, że inni będą cię lubić wtedy, gdy ty polubisz siebie. Tak to już jest. A jeśli trochę polubisz siebie, to też trochę więcej będziesz w stanie dać komuś. I świat stanie się piękniejszy. Czego tobie i sobie życzę z okazji Dnia Kobiet.

Inspiracji szukaj także na Profi.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi”
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Max Pixel