Stół w domu… rządzi!

Rola stołu w domu

Jest przedmiotem oczywistym do tego stopnia, że nie zwracamy na niego uwagi. A jednak bez niego trudno wyobrazić sobie posiłki w gronie rodziny i spotkania ze znajomymi. Stół pełni w domu nieocenioną rolę.

Bez stołu nie istnieje jadalnia. Zarówno ta duża, jak i niewielka, wydzielona z przestrzeni kuchni lub salonu. To stały element, który organizuje nam życie i wokół którego koncentruje się nasza codzienna aktywność.

Smacznego!

Stół zajmuje w jadalni miejsce najważniejsze. Nawet jeśli przestrzeń ogranicza jego wymiary, a jej organizacja spycha go z centrum pod ścianę. Jednocześnie stół ma w być meblem funkcjonalnym, co oznacza, że odpowiedź na pytanie o kształt blatu jest prosta: powinien być kwadratowy lub prostokątny, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Łatwo też przewidzieć jego wielkość, bo tą uzależniamy od liczby domowników. By łatwiej było ocenić, jaki stół wybrać, można posłużyć się stosowanym przez projektantów wyliczeniem, zgodnie z którym dla jednej osoby potrzeba ok. 55-60 cm długości blatu. Co się stanie, gdy będzie tego miejsca mniej? Może niektórzy będą chętnie uciekali z talerzem w rękach do salonu, przed telewizor i zajmowali strategiczne miejsce przy stoliku kawowym? A może młodsi członkowie rodziny będą tylko czekali na okazję, by czmychnąć do swojego pokoju? Mały stół, przy którym siedzimy z przyciśniętymi do boku rękoma, zdecydowanie nie sprzyja rodzinnym, miłym, przedłużającym się posiłkom ani goszczeniu znajomych. Raczej nie uda się też zorganizować przy nim świątecznej biesiady, w której z przyjemnością będziemy uczestniczyć. Zabraknie miejsca nie tylko dla biesiadników, ale też dla świątecznych potraw oraz – bardzo istotnych szczególnie w czasie wielkanocnym – świątecznych dekoracji.

Służę pomocą

Tak wydaje się mówić nam codziennie mały stolik kawowy. Nie musi on mieścić szeregu talerzy, a nawet niekoniecznie pozwalać korzystać ze swojego blatu wszystkim domownikom na raz. Jego zadanie to właśnie nienachalna, ale istotna obecność. Dzięki niemu nie będziemy się zastanawiać, gdzie odstawić filiżankę kawy lub herbaty i gdzie postawić herbatniki. Jeśli jego rozmiary przekraczają wielkość typowego stolika pomocniczego, istotny staje się kształt blatu. Okrągły będzie sprzyjał rozmowom z gośćmi – tu nikt nie będzie miał lepszego lub gorszego miejsca i z każdym będziemy mieli dobry kontakt wzrokowy. Jeśli jeszcze tylko każdy będzie miał wygodne siedzisko, dobry wieczór gwarantowany.

Do korzystania lub podziwiania

Bywają jednak stoły, którym niczego nie brakuje, mają idealny kształt i wielkość, ale mimo wszystko nie zachęcają nikogo do korzystania ze swoich usług. Tak właśnie bywa gdy stół ma zimny, cienki blat, czyli np. szklany. Opieranie o zimne szkło rąk to niekończący się dyskomfort, bowiem szkła nie ogrzejemy własnym ciałem ani nawet talerzem zupy. Podobnie rzecz się ma ze stołami o okazałych blatach z pięknego kamienia. Takie meble istnieją głównie same dla siebie i mogą stanowić atrakcyjny element wystroju. Nie będą jednak tak przyjazne, jak stoły drewniane – poczciwe, ciepłe i trwałe.

PS Już niedługo Wielkanoc, dlatego życzę Wam przyjaznych, idealnych stołów, które zgromadzą Was przy swoim blacie przy długich rodzinnych biesiadach.

Inspiracji szukaj także na Profi.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi”
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Pexels