Odzyskaj Dzień - blog

Wielkanocny przysmak, czyli barszcz albo żurek

biały barszcz wielkanocny

Każde święta mają swoją tradycję i własne menu. Kulinarnym znakiem rozpoznawczym Wielkanocy jest biały barszcz albo żurek.

Skąd ta wątpliwość? Otóż zależnie od miejscowej tradycji w domach powstaje jedna lub druga zupa. Co więcej, nie wszyscy są przekonani co do tego, że biały barszcz i żurek to dwie różne zupy, więc używają tych nazw zamiennie. Na pewno obie są do siebie podobne i obie mają przeróżne odmiany. Każdy region naszego kraju, ma swój sposób przyrządzania barszczu lub żurku, a każdy z nich interesujący i zasługujący na wypróbowanie.

Łagodny barszcz i zdecydowany żurek

Gdy przejrzymy różne książki kulinarne, dojdziemy do wniosku, że barszcz biały i żurek to raczej dwie różne, choć bardzo podobne do siebie potrawy. Najważniejszym składnikiem, który wpływa na to, co ostatecznie powstanie, jest zakwas. Otóż barszcz przygotowuje się na zakwasie pszennym, a żurek – na żytnim. Dziś mało kto sam robi zakwas, polegamy na tym ze sklepu, nie zastanawiając się, z jakich zbóż powstał (stąd i różnica między zupami w zrozumiały sposób uległa zatarciu). Warto jednak pamiętać, że jeśli wybierzemy zakwas pszenny, zupa będzie delikatniejsza w smaku, natomiast zupa na zakwasie żytnim zyska bardziej intensywny smak i będzie wymagać zdecydowanych w smaku dodatków i przypraw. Ponadto smak barszczu łagodzi śmietana, której do żurku dodajemy mniej lub wcale, zastępując ją mlekiem. Przez to żurek pozostaje bardziej przejrzysty i mniej gęsty. Jednak to nie wszystkie różnice. Niektórzy tradycyjnie gotują barszcz na warzywach dodając jedynie białą kiełbasę, podczas gdy w żurku warzyw brak, za to – oprócz kiełbasy – ląduje w nim np. aromatyczna wędzonka.

Nie tylko ziemniaki i jajko

Biały barszcz i żurek nie należą do zup skomplikowanych. Można je zrobić bardzo prosto i szybko. Okazuje się jednak, że niektórzy zadają sobie więcej trudu, dodając do zupy – oprócz jajka – łyżeczkę tartego chrzanu. Można jeszcze inaczej – na Śląsku do barszczu (żurku) w czasie gotowania wbija się jajko i miesza. W ten sposób zupa staje się bardziej gęsta i treściwa. Ponadto zalewa się nią tłuczone ziemniaki na talerzu. Ziemniaki doskonale komponują się też z tak zwanym barszczem żeniatym, w którym gotuje się je przed dodaniem zakwasu. Niektórzy w ogóle rezygnują z łączenia wszystkiego w garnku i podają ziemniaki do zupy na osobnym talerzu, okraszone chrupiącymi skwarkami.
Wyjątkowym pomysłem na wielkanocny przysmak może pochwalić się Podkarpacie, bo tu w talerzu z zupą ląduje wszystko – jajko, chrzan, chleb oraz… pokrojony w kostkę biały ser.
Jeszcze bardziej zaskakuje biały barszcz podawany w Wielkopolsce, przede wszystkim na Kujawach. Tam zamiast zakwasu wykorzystuje się sok z kiszonej kapusty, a zamiast ziemniaków podaje się kluski ziemniaczane.
W wielu staropolskich przepisach w barszczu lub żurku pojawiają się dodatkowo suszone grzyby. Co ciekawe – bywają one także składnikiem robionej identycznie jak biały barszcz zalewajki, znanej mieszkańcom Gór Świętokrzyskich.

PS Na pewno niektórzy z was Wielkanoc wykorzystają do tego, by odpocząć od codziennych obowiązków. Zamiast godzin spędzonych na zakupach i w kuchni wybiorą relaks, spacer lub dobrą lekturę, a na obiad… gotowy biały barszcz lub żurek. W ten sposób także można odzyskać dzień!

Inspiracji szukaj także na Profi.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi”
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Photogenica