Zieleń dla kurczaczka

zioła w doniczkach

Resztki śniegu za oknem, a w domu? Ale u nas wiosna w pełni! Bo ma Wielkanoc w doniczkach na parapecie już rosną rzeżucha, pietruszka, szczypiorek…

Dlaczego chętnie trzymamy zioła w doniczkach? Bo po zimie brak nam soczystej, świeżej zieleni, bo zioła są zdrowe i dlatego, że nic nie wygląda ładniej na świątecznym stole niż kępka zieleni, w której chowa się żółciutki kurczaczek albo mały zajączek. Tylko jak sprawić, by coś nam wyrosło i nie zwiędło od razu?

Co można wysiać?

W doniczkach można uprawiać większość ziół. Najczęściej są to bazylia, cząber, majeranek, kolendra i rzeżucha. To roślinki jednoroczne, więc na następny sezon musimy wsiać nowe. Na parapecie mogą zazielenić się też zioła dwuletnie, mogą to być: oregano, mięta, melisa, szałwia, szczypiorek, tymianek, rozmaryn albo pietruszka. Na święta na pewno przyda się natka pietruszki. Tak właśnie pomyślałam jakiś czas temu i wsadziłam urodziwy korzeń do ziemi w doniczce. Pietruszka miała światło, bo stała na parapecie, i odpowiednią wilgoć. Czekałam, czekałam na upragnione zielone pędy: – Pewnie zaraz się pojawią – myślałam – bo przecież pietruszka jest taka żywotna i chętna do puszczania listków; nawet w lodówce, bez ziemi się nie poddaje. I nic. Nie doczekałam się upragnionej natki, a korzeń zamiast do rosołu, trafił do kosza, bo był już całkiem do niczego. Dlaczego tak się stało? Nie pomyślałam, że pietruszka to roślina dwuletnia i po prostu czas tej mojej już minął. Zatem, jeśli chcesz doczekać się natki, wybierz korzeń młody (siać pietruszki w doniczce nie polecam – zanim wykiełkuje, minie sporo czasu, a na solidną natkę będziemy czekać jeszcze dłużej).

Wesoły szczypiorek…

Szczypiorek można wysiać, ale to będzie trwało. Lepiej wsadzić do donicy cebulę na szczypiorek. Kiedy? Najlepiej od razu, bo szczypiorek, by urosnąć potrzebuje ok. 3 tygodni. Oczywiście jeśli kupimy cebulki kiełkujące, na efekty poczekamy dużo krócej. Dlaczego piszę o cebulkach, a nie o jednej cebuli? Żeby ze szczypiorku mieć pożytek, potrzebujemy gąszczu, a z jednej cebulki na raz uzyskamy tylko kilka „gałązek”. To dlatego na szczypiorek trzeba wybrać obszerną donicę okrągłą albo – lepiej – podłużną, która zmieści się na parapecie. Cebula nie jest wymagająca. Może rosnąć w ziemi zwykłej z dodatkiem torfu lub ogrodniczej do warzyw. Cebulę możemy kupić w warzywniaku. Jaką? By uzyskać delikatny szczypiorek, najlepiej wybrać dymkę.

…i zdrowa rzeżucha

Z Wielkanocą najbardziej jednak kojarzy się rzeżucha. O jej zaletach napiszę innym razem. Teraz trzeba się pospieszyć, by mieć wspaniałą zieloną kępkę na święta. Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Musimy tylko kupić nasiona i przygotować odpowiednie naczynie. Najlepiej wykorzystać płaski talerzyk lub salaterkę (brzegi nie mogą być zbyt wysokie, aby nie utrudniały ścinania zielonych pędów). Niektórzy wręcz, by rzeżucha tworzyła na stole zieloną kępkę, wybierają miseczkę lub doniczkę i sieją rzeżuchę na naczyniu odwróconym do góry dniem. Dno miseczki (lub jej wierzch) wykładamy warstwą waty, ligniny lub kilkoma warstwami papierowego ręcznika, a potem obficie zwilżamy wodą. Tak przygotowany podkład posypujemy równomiernie nasionami rzeżuchy. Roślinki powinny mieć dostęp do światła słonecznego, a podłoże nie może wyschnąć. Na początku, zanim nasionka się nie ukorzenią, zraszamy rzeżuchę delikatnie, potem możemy podlewać ją śmielej. Po tygodniu będziemy już cieszyć się gotową do ścinania zieleninką.

PS Zioła w doniczkach to nie tylko świąteczna dekoracja, ale też duża oszczędność – zarówno pieniędzy, jak i czasu. Mamy je zawsze pod ręką, bez wychodzenia do sklepu. Możemy też być pewni, że są zdrowe, pozbawione chemii.

Inspiracji szukaj także na Profi.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy „Dlaczego Profi”
oraz „Jak powstają receptury zup Profi

Fot. Pxhere